Подкрај (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Подкрај
Podkraj
Поглед на Подкрај
Подкрај is located in Slovenia
Подкрај
Подкрај
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°51′50.3″N 14°3′39.9″E / 45.863972° СГШ; 14.061083° ИГД / 45.863972; 14.061083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна19,52 км2 (7,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000808200000808,2 м
Население (2020)
 • Вкупно421
 • Густина22/км2 (56/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Подкрај (словенечки: Podkraj) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.