Скриље

Од Википедија — слободната енциклопедија
Скриље
Skrilje
Скриље is located in Slovenia
Скриље
Скриље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′31.9″N 13°50′57″E / 45.892194° СГШ; 13.84917° ИГД / 45.892194; 13.84917
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна1,45 км2 (0,56 ми2)
Надм. вис.&10000000000000150800000150,8 м
Население (2020)
 • Вкупно317
 • Густина220/км2 (570/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Скриље (словенечки: Skrilje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.