Прејди на содржината

Предмеја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Предмеја
Predmeja
Поглед на Предмеја
Предмеја is located in Slovenia
Предмеја
Предмеја
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°56′38.8″N 13°53′16.1″E / 45.944111° СГШ; 13.887806° ИГД / 45.944111; 13.887806
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна20,74 км2 (8,01 ми2)
Надм. вис.&10000000000000896500000896,5 м
Население (2020)
 • Вкупно368
 • Густина18/км2 (46/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Предмеја (словенечки: Predmeja) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.