Отлица

Од Википедија — слободната енциклопедија
Отлица
Otlica
Поглед на Отлица
Отлица is located in Slovenia
Отлица
Отлица
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°55′39.4″N 13°54′36.7″E / 45.927611° СГШ; 13.910194° ИГД / 45.927611; 13.910194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна12,17 км2 (4,70 ми2)
Надм. вис.&10000000000000800000000800 м
Население (2020)
 • Вкупно282
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Отлица (словенечки: Otlica) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.