Добравље (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Добравље
Dobravlje
Поглед на Добравље
Добравље is located in Slovenia
Добравље
Добравље
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′2.6″N 13°50′49.2″E / 45.884056° СГШ; 13.847000° ИГД / 45.884056; 13.847000
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна3,18 км2 (1,23 ми2)
Надм. вис.&10000000000000100000000100 м
Население (2020)
 • Вкупно464
 • Густина150/км2 (380/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Добравље (словенечки: Dobravlje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.