Стомаж (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Стомаж
Stomaž
Поглед на Стомаж
Стомаж is located in Slovenia
Стомаж
Стомаж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′1.3″N 13°51′27″E / 45.900361° СГШ; 13.85750° ИГД / 45.900361; 13.85750
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна7,4 км2 (2,9 ми2)
Надм. вис.&10000000000000289800000289,8 м
Население (2020)
 • Вкупно289
 • Густина39/км2 (100/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Стомаж (словенечки: Stomaž) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.