Прејди на содржината

Устје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Устје
Ustje
Устје is located in Slovenia
Устје
Устје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′12.8″N 13°53′42.3″E / 45.870222° СГШ; 13.895083° ИГД / 45.870222; 13.895083
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,77 км2 (1,07 ми2)
Надм. вис.&10000000000000101900000101,9 м
Население (2020)
 • Вкупно344
 • Густина120/км2 (320/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Устје (словенечки: Ustje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.