Жапуже

Од Википедија — слободната енциклопедија
Жапуже
Žapuže
Жапуже is located in Slovenia
Жапуже
Жапуже
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′49.6″N 13°55′7.4″E / 45.880444° СГШ; 13.918722° ИГД / 45.880444; 13.918722
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна1,79 км2 (0,69 ми2)
Надм. вис.&10000000000000128300000128,3 м
Население (2020)
 • Вкупно323
 • Густина180/км2 (470/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Жапуже (словенечки: Žapuže) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.