Село (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Село
Selo
Поглед на Село
Село is located in Slovenia
Село
Село
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′22.1″N 13°47′17.3″E / 45.889472° СГШ; 13.788139° ИГД / 45.889472; 13.788139
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна3,98 км2 (1,54 ми2)
Надм. вис.&10000000000000153300000153,3 м
Население (2020)
 • Вкупно483
 • Густина120/км2 (310/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5262

Село (словенечки: Selo) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.