Вишње (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вишње
Višnje
Поглед на Вишње
Вишње is located in Slovenia
Вишње
Вишње
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′19″N 14°1′23.6″E / 45.87194° СГШ; 14.023222° ИГД / 45.87194; 14.023222
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,75 км2 (1,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000713399999713,4 м
Население (2020)
 • Вкупно194
 • Густина71/км2 (180/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Вишње (словенечки: Višnje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.