Цол (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Цол
Col
Поглед на Цол
Цол is located in Slovenia
Цол
Цол
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′48.4″N 14°0′7″E / 45.880111° СГШ; 14.00194° ИГД / 45.880111; 14.00194
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,62 км2 (1,01 ми2)
Надм. вис.&10000000000000611299999611,3 м
Население (2020)
 • Вкупно504
 • Густина190/км2 (500/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Цол (словенечки: Col) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.