Прејди на содржината

Брје

Од Википедија — слободната енциклопедија
Брје
Brje
Поглед на Брје
Брје is located in Slovenia
Брје
Брје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′6.4″N 13°48′54.9″E / 45.868444° СГШ; 13.815250° ИГД / 45.868444; 13.815250
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна5,34 км2 (2,06 ми2)
Надм. вис.&10000000000000167300000167,3 м
Население (2020)
 • Вкупно428
 • Густина80/км2 (210/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5263

Брје (словенечки: Brje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.