Прејди на содржината

Долга Пољана

Од Википедија — слободната енциклопедија
Долга Пољана
Dolga Poljana
Поглед на Долга Пољана
Долга Пољана is located in Slovenia
Долга Пољана
Долга Пољана
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′33.3″N 13°56′9.4″E / 45.875917° СГШ; 13.935944° ИГД / 45.875917; 13.935944
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна2,31 км2 (0,89 ми2)
Надм. вис.&10000000000000155800000155,8 м
Население (2020)
 • Вкупно381
 • Густина160/км2 (430/ми2)
Час. појасUTC+1
Пошт. бр.5271

Долга Пољана (словенечки: Dolga Poljana) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.