Гривче

Од Википедија — слободната енциклопедија
Гривче
Grivče
Гривче is located in Slovenia
Гривче
Гривче
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′38.9″N 13°54′47.9″E / 45.894139° СГШ; 13.913306° ИГД / 45.894139; 13.913306
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна3,5 км2 (1,4 ми2)
Надм. вис.&10000000000000187000000187 м
Население (2020)
 • Вкупно81
 • Густина23/км2 (60/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Гривче (словенечки: Grivče) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.