Шмарје (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Шмарје
Šmarje
Поглед на Шмарје
Шмарје is located in Slovenia
Шмарје
Шмарје
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°50′53.9″N 13°51′6.7″E / 45.848306° СГШ; 13.851861° ИГД / 45.848306; 13.851861
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна5,81 км2 (2,24 ми2)
Надм. вис.&10000000000000215300000215,3 м
Население (2020)
 • Вкупно197
 • Густина34/км2 (88/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5295

Шмарје (словенечки: Šmarje) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.