Випавски Криж

Од Википедија — слободната енциклопедија
Випавски Криж
Vipavski Križ
Поглед на Випавски Криж
Випавски Криж is located in Slovenia
Випавски Криж
Випавски Криж
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°52′51.8″N 13°51′41.9″E / 45.881056° СГШ; 13.861639° ИГД / 45.881056; 13.861639
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна0,49 км2 (0,19 ми2)
Надм. вис.&10000000000000177699999177,7 м
Население (2020)
 • Вкупно170
 • Густина350/км2 (900/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Випавски Криж (словенечки: Vipavski Križ) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.