Ајдовшчина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ајдовшчина
Ajdovščina
Поглед на Ајдовшчина
Грб на Ајдовшчина
Ајдовшчина is located in Slovenia
Ајдовшчина
Ајдовшчина
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°53′14.6″N 13°54′5.2″E / 45.887389° СГШ; 13.901444° ИГД / 45.887389; 13.901444
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна7,0 км2 (2,7 ми2)
Надм. вис.&10000000000000106099999106,1 м
Население (2020)
 • Вкупно6.843
 • Густина980/км2 (2,500/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5270

Ајдовшчина (словенечки: Ajdovščina) — град во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Градот е центар на општината Ајдовшчина. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.