Крижна Гора (Ајдовшчина)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Крижна Гора
Križna Gora
Крижна Гора is located in Slovenia
Крижна Гора
Крижна Гора
Местоположба во Словенија.
Координати: 45°54′20.9″N 13°59′51.4″E / 45.905806° СГШ; 13.997611° ИГД / 45.905806; 13.997611
Држава Словенија
Традиционален регионПриморска
Статистички регионГорички
ОпштинаАјдовшчина
Површина
 • Вкупна8,13 км2 (3,14 ми2)
Надм. вис.&10000000000000859000000859 м
Население (2020)
 • Вкупно7
 • Густина0,86/км2 (2,2/ми2)
Часовен појасUTC+1
Пошт. бр.5273

Крижна Гора (словенечки: Križna Gora) — населба во Општина Ајдовшчина во западна Словенија. Областа е дел од историскиот регион Приморска. Населбата сега е вклучена во Горичкиот статистички регион.