Разлика помеѓу преработките на „Планетите во астрологијата“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 месеци
с
→‎Астрономски податоци: Правописна исправка, replaced: било каква → каква било
с (Правописна исправка, replaced: ереид → ереида (2))
с (→‎Астрономски податоци: Правописна исправка, replaced: било каква → каква било)
После откритието на [[Нептун]], [[астрономите]] предвидуваа откривање на деветта планета, поради отстапувањето на Нептун од својата орбита. Астрономот [[Ловел]] (кој ги видел каналите на [[Марс]]), извршил пресметки за масата и позицијата на новата планета, но [[Плутон]] е откриен дури во [[1930]] година, 14 години после смртта на Ловел.
 
Неговата средна далечина од [[Сонце]]то е 3.660 милиони милји, а периодот на револуција е 248 години. Поради неговата ексцентрична [[орбита]], Плутон влегува во орбитата на Нептун, но нема шанси да се судри со него. Периодот на [[вртење]] е пресметан на 6 дена и 9 часа, што е заклучено од набљудувања на светлината на планетата. Не е веројатно дека има било каква било атмосфера, а температурата на површината на планетата е пресметана на околу минус 230°С. Големината на Плутон не е пресметана со сигурност, а проценките варираат од 2000 до 6000 милји за пречникот. Масата на Плутон е 1/10 од масата на Земјата, но ни ова не е сигурно.
 
Според една теорија, можно е да постои десетта планета зад Плутон, а во [[1978]] година пронајдена е уште една планета, [[Хирон]] голема речиси колку и Плутон, така што Плутон се смета за дупла планета.

Прегледник