Прејди на содржината

Фиксни знаци

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во астрологијата постојат четири фиксни знаци.

Фиксните знаци се средината на годишните времиња. Како што кажува и името на овие знаци, тие се постојани, а се сметаат и за бавни.

Фиксни знаци[уреди | уреди извор]

Четирите фискни знаци во Зодијакот се:

  • Бик (): Бидејќи истовремено е и земјен знак, за Бикот се вели дека е најстабилен од сите фиксни знаци. Познат е и како најтврдоглавиот знак.
  • Лав (): Како фиксен (огнен знак), Лавот е со поголем интензитет од другите два огнени знаци.
  • Скорпија (): Воден знак со фиксен квалитет, Скорпијата е восхитена кога ги остварува своите цели.
  • Водолија (): Воздушен знак со најмалку флексибилност, заради неговиот фиксен квалитет.


Поврзано[уреди | уреди извор]