Прејди на содржината

Огнени знаци

Од Википедија — слободната енциклопедија
Дванаесетте знаци на зодијакот

Во астрологијата постои поделба на знаците според четирите елементи: оган, земја, воздух и вода. Огнените знаци се сметаат за знаци со витална енергија. Огнот топли и бодри, се крева нагоре и тешко е да се изгасне. Огнот може да биде изгаснат од водата, затрупан од земјата, но воздухот го разпалува. Оттаму е поделбата на идеални знаци, односно воздушните знаци се сметаат за идеални на огнените.

Сите огнени знаци се водачи на свој начин: во акција (Овенот), во постоење (Лавот) или во идеи (Стрелецот). Тие се ведри оптимисти, со топло срце и дарежливи. Имаат широки визии и ги сфаќаат значењата на нештата. Огнот гори со ентузијазам, тој е замена за сончевата светлина.

Огнени знаци[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]