Разлика помеѓу преработките на „Балеарски Острови“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Одземени 4 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Официјални јазици → Службени јазици using AWB
с
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Официјални јазици → Службени јазици using AWB)
* Острови '''Питијусас''' {{lang-es|Islas Pitiusas}}): [[Ибица]] {{lang-es|Ibiza}}) и [[Форментера]] ({{lang-es|Formentera}}) и уште неколку помали острови.
 
Главен град е [[Палма де Мајорка]] (шп. Palma de Mallorca) кој се наоѓа на најголемиот остров, Малјорка. ОфицијалниСлужбени јазици се [[Каталонски јазик|каталонски]] и [[Шпански јазик|шпански]].
 
{{рв|Balearic Islands}}

Прегледник