Разлика помеѓу преработките на „Финска“

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Нема измена во големината ,  пред 2 години
Одбиена последната промена (од 77.28.210.233) и ја поврати преработката 3875888 на Bjankuloski06
(Одбиена последната промена (од 77.28.210.233) и ја поврати преработката 3875888 на Bjankuloski06)
Финска е држава која се наоѓа во [[Северна Европа]].Во јужниот и северниот дел планините се со [[бор (дрво)|бор]], [[даб]], [[јавор]] и други. Просечната [[јули|јулска]] температура е 16° C, а во [[февруари]] -9° C. Количината на [[снег|снежни]] и [[дожд]]овни врнежи е 460 мм на север и 710 на југ. Со слаб снег земјата е покриена околу пет месеци годишно во Jужна Финска и до седум месеци во [[Лапонија|Северна Финска]].
 
За Финска се зборува дека е земја на водите. Различни се податоците околу бројот на езера во Финска, но тој број е околу 60.000 езера. Најголемо [[езеро]] е [[Сајма]] со 41.400800 m². Други важни езера се [[Пајане]], [[Кали]], [[Ори]] и [[Инари (езеро)|Инари]]. Максималната длабочина на [[Инари (езеро)|Инари]] е 60 метри. Според некои податоци, езерото има околу 3.000 острови и зафаќа површина од 1.000 m². Најголема река е [[Боуксен]].
 
== Политички систем ==

Прегледник