Тасос: Разлика помеѓу преработките

Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Додадени 85 бајти ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
сНема опис на уредувањето
}}
 
'''Тасос''' или '''Тасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}), со изворно [[македонски јазик|македонско име]] '''Боровец''' е [[остров]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Боровец (Тасос)|Боровец]] (грч. ''(Λιμένας) Θάσου''), по кое е наречен и островот. Денес е населен со грчко население, аза сеторазлика од претходниот мешан етнички состав. Сето [[Македонци|македонско]] население почнало да се чисти уште од [[андарти]]те, а прогонувањето завршило во 1940-тите години.
 
 

Прегледник