Прејди на содржината

Тасос: Разлика помеѓу преработките

Додаден 321 бајт ,  пред 9 години
с
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
|телефон = 25930
|таблички = ΚΒ
|сајт = [http://www.thassos.gr www.thassos.gr]
}}
 
'''Тасос''' или '''Тасо'''<ref>[http://rechnik.on.net.mk/#/recnik/mk-pravopis/Тасо „Тасо“] - Правопис на македонскиот јазик на он.нет</ref> ({{lang-el|Θάσος}}) е [[остров]] во [[Егејска Македонија]], близу до брегот на [[Тракија]] и низината на реката [[Места]]. Најголемо населено место е [[Боровец (Тасос)|Боровец]] (грч. ''Λιμένας Θάσου''). Денес е населен со грчко население, а сето [[Македонци|македонско]] население почнало да се чисти уште од [[андарти]]те, а прогонувањето завршило во 1940-тите години.
 
 
== Информации ==
[[Податотека:Thasos NASA photo.jpg|thumbмини|Стелитска снимка на Тасос од вселената, април 1993 г.]]
 
Највисоката точка на Тасос е Ипсарио, со 1.204 м. Главните земјоделски производи на островот се [[мед]] и [[маслиново масло]], како и [[вино]], а застапени се и одгледувањето на [[овца|овци]] и [[коза|кози]], како и рибарството. Во другите гранки спаѓаат дрвосечачката индустрија и туризмот. Рударската индустрија вклучува [[олово]], [[цинк]] и [[мермер]], особено во областа ПанагиаПанагија каде што една од планините близу Тракиското Море има голем каменолом. На југот на островот пак, постоел каменолом во античките времиња. Најважната гранка од сите, сепак, е [[туризам|туризмот]]. Тасос има неколку училишта, лицеј, гиманизија, црква и плоштад.
 
== Извори ==