Портал:Азија/Географија

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Западна· Источна· Југоисточна· Јужна ·Северна· Централна

Хималаи·Кавкаски·Алтај·Каракорум·Снежни·Фуџи

Јангцекјанг·Енисеј·Хоангхо·Об·Меконг·Ганг·Брамапутра·Инд·Тигар·Иртиш·Еуфрат·Лена·Индигирка·Ангара·Сенг-Кој·Аму Дарја·Сир Дарја·Иравади·Амур·Сикјанг

Карско·Лаптевско·Источносибирско МореИсточносибирско·Берингово·Охотско·Јапонско·Жолто·Источнокинеско·Јужнокинеско·Јаванско·Арафурско·Тиморско·Андаманско·Церамско·Сулавеси·Молучко·Сулу·Халмахера·Арабиско·Црвено

Аралско·Бајкалско·Братско·Балхашко&middotЗајсан·Сасикаљ·Ајакаљ

Гоби·Тар·Дена·Бар-ес-Сафи·Мал Нефуд·Голем Нефуд·Туранска·Кара-Кум·Кизил-Кум·Лут·Такла Макан

Мумбај·Њу Делхи·Калкута·Токио·Осака·Пекинг·Шангај·Кантон·Харбин·Новосибирск·Краснојарск·Омск·Иркутск·Владивосток·Хабаровск·Алма-Ата·Астана·Ташкент·Самарканд·Душанбе·Ашхабад·Бишкек·Техеран·Исфахан·Багдад·Мосул·Ријад·Ерусалим·Ерихон·Бејрут·Дамаск·Алепо·Аман·Анкара·Истанбул·Кабул·Карачи·Исламабад·Ласа·Катманду·Дака·Улан Батор·Пном-Пен·Виентијан·Ха-Ној·Хо Ши Мин·Џакарта·Дили·Манила·Бандар Сери Бегаван·Коломбо·Мале·Абу Даби·Дубаи·Манама·Пјонгјанг·Сеул·Тегу·Бангкок·Маскат·Санаа·Јангон