Прејди на содржината

Хабаровск

Од Википедија — слободната енциклопедија

Хабаровск ( руски: Хабаровск) е град во Русија и центар на Хабровскиот крај .

Градот се наоѓа на далечниот исток на Русија, на десниот брег на реката Амур, во Средноамурската низина. Хабаровск е оддалечен 30 километри од границата со Кина, а 8533 километри источно од Москва .

Според пописот во 2010 година, во градот живееле 577 668 жители. Површината на градот е 37,2 илјади хектари.

Градот е основан во 1858 година како воена станица. Името го добил по рускиот истражувач од 17 век, Ерофеј Хабаров. Од 1880 година, градот бил административен центар на Приморската област, од 1884 година - административен центар на Пријамурското генерало гувернерство. Во 1893 година беше преименувано во Хабаровск.

Во ноември 1922 година како дел од Далечноисточната Република, таа припаѓаше на Советскиот Сојуз .

Во 1926 година градот стана административен центар на Далечноисточниот крај, од 1938 година - крај на Хабаровск.

Во Хабаровск има железничка станица, аеродром и речно пристаниште.

Хабаровск се наоѓа на Транссибирската железница и е важна станица на неа.

Географија

[уреди | уреди извор]

Климата е умерена, монсунска

Просечната температура во јануари е -22 °C, а во 18 јули ° С

Градот носи околу 700 милиметри дожд годишно.

Историја

[уреди | уреди извор]
Преображенски соборен храм во Хабаровск
 • 1858 година - основана воена станица Хабаровка
 • 1873 година - Отворено е првото државно училиште
 • 1880 година - Хабаровск добива статус на град и административен центар на Приморската област.
 • 1884 година - станува административен центар на генералното гувернерство на Приамур
 • 1891 година - Откриен е споменик на грофот
 • 1893 година - Градот беше преименуван во Хабаровск.
 • 1897 година - Бројот на жители во градот достигна 14,9 илјади луѓе; Хабаровск е железнички поврзан со Владивосток
 • 1902 година - Основан е воениот институт „Арсенал“ (денес институтот „Далдизел“)
 • 1916 година - Изграден е железнички мост над Амур
 • 1922 година - Хабаровск влегува во составот на Советскиот Сојуз
 • 1926 година - Доби статус на административен центар на Далекуисточниот крај; население на градот - околу 52 000 луѓе
 • 1938 година - Добива статус на административен центар на територијата Хабаровск
 • 1939 година - Населението достигнува 207 000 жители
 • 1940 година - Градот е железнички поврзан со Комсомолск-на-Амур
 • 1959 година - Населението достигнува 323 000 жители
 • 1970 година - Населението достигнува 436 000 жители
 • 1979 година - Населението достигнува 528 000 жители
 • 1992 година - Населението достигнува 614 600

Население

[уреди | уреди извор]

Според прелиминарните податоци од пописот, градот имал население од 577 668 жители во 2010 година, 5.404 (0,93%) помалку отколку во 2002 година.

Движење на бројот на населението
1939 1959 1970 1979 1989 2002 2010
207 347 322 744 435 962 527 848 600 623 583 072 577 441

Предлошка:ДемографијаРУ

Индустрија

[уреди | уреди извор]

Градот има развиено рафинирање на нафта, машинско инженерство, дрвна индустрија, храна и кожарска индустрија.

Меѓународна соработка

[уреди | уреди извор]

Поврзано

[уреди | уреди извор]

Литература

[уреди | уреди извор]
 • Мала енциклопедија за образование - Општа енциклопедија (МС). Издавачка компанија „Просвета“, Белград 1959 година.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]