Пестршино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Пестршино е село во Општина Пробиштип, во околината на градот Пробиштип.


Пестршино
Пестршино is located in Македонија
Пестршино
Местоположба на Пестршино во Македонија
Општина Општина Пробиштип
Население 10 жит.
(поп. 2002)
Пестршино на општинската карта
Пестршино во Општина Пробиштип.svg

Атарот на Пестршино во рамките на општината


Географиja и местоположба[уреди | уреди извор]

Историja[уреди | уреди извор]

Економија[уреди | уреди извор]

Демографија[уреди | уреди извор]

Според статистиката на Васил К'нчов („Македониja, Етнографиja и статистика“) од 1900 година, во Пестршино живееле 135 жители, сите Македонци.[1]

Според секретарот на бугарската егзархија Димитар Мишев, („La Macédoine et sa Population Chrétienne“) во 1905 година во Пестршино имало 156 жители, од кои 144 Македонци, егзархисти и 12 Роми.[2]

Според последниот попис од 2002 година, во Петршино живеат 10 жители, Македонци.[3]

На табелата е прикажан бројот на население низ сите пописни години: [4]

Година 1900 1905 1948 1953 1961 1971 1981 1991 1994 2002
Население 135[1] 156[2] 162 157 152 117 51 29 21 10

Родови[уреди | уреди извор]

Пестршино е македонско село.

Според истражувањата од 1970тите, родови во селото се:

  • Староседелци: Какаровци (6 к.) они се единствениот староседелски род, кои знаат дека сигурно живеат минимум шест колена назад во селото (во 1970тите).
  • Доселеници: Рибарци (5 к.) потекнуваат од предци кои турските бегови од Штип ги донеле во ова село да работат на чифликот. Нивното потекло е од селото Рибарци кај Битола. Бегот во овој довел и други семејства од битолско; Соколовци (5 к.) водат потекло од тројца браќа кои се доселил овде од селото Бардовци кај Скопје; Урдовци-Кременовци (6 к.) доселени се од селото Пуздерци; Караздравевци-Караманци (3 к.) доселени се од селото Куково во 19ти век.[5]

Општествени институции[уреди | уреди извор]

Администрација и политика[уреди | уреди извор]

Културни и природни знаменитости[уреди | уреди извор]

Редовни настани[уреди | уреди извор]

Личности[уреди | уреди извор]

Култура и спорт[уреди | уреди извор]

Иселеништво[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Кънчов, Васил. Македония. Етнография и статистика, София, 1900, стр. 222.
  2. 2,0 2,1 Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 130 - 131.
  3. http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.
  4. Население на Република Македонија според изјаснувањето за етничката припадност, по населени места, според пописите на население 1948, 1953, 1961, 1971, 1981, 1991, 1994 и 2002 година (согласно територијалната организација од 1996 година) *Државен завод за статистика http://makstat.stat.gov.mk.
  5. . Апостолов, Александар, Кондев, Тодор и Апостол Керамидчиев. Злетовска област. Географско-историски осврт, Скопje 1974.