Бејкеров Остров

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Бејкер)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Бејкеровиот Остров
Карта на Бејкеровиот Остров

Бејкеровиот Остров или Бејкер (англ. Baker Island) е атол во Пацификот кој припаѓа на американските острови. Има површина од 1,5 км² и се наоѓа југозападно од Хонолулу на координатите 11.7 северно и 28.7 западно.

Историја[уреди | уреди извор]

САд го имаат припоено островот во 1857. година. Во 1935. имало обид да сенасели, што и не успеало поради почетокот на Втората светска војна.


Административна поделба на САД
Сојузни држави Ајдахо | Ајова | Алабама | Аљаска | Аризона | Арканзас | Вајоминг | Вашингтон | Вермонт | Вирџинија | Висконсин | Делавер | Западна Вирџинија | Илиноис | Индијана | Јужна Дакота | Јужна Каролина | Јута | Калифорнија | Канзас | Кентаки | Колорадо | Конектикат | Луизијана | Масачусетс | Мејн | Мериленд | Минесота | Мисисипи | Мисури | Мичиген | Монтана | Небраска | Невада | Њујорк | Њу Мексико | Њу Хемпшир | Њу Џерси | Оклахома | Охајо | Орегон | Пенсилванија | Род Ајленд | Северна Дакота | Северна Каролина | Тексас | Тенеси | Хаваи | Флорида | Џорџија
Федерален округ Колумбија
Островски територии Американска Самоа | Американски Девствени Острови | Гуам | Порторико | Северни Маријански Острови
Оддалечени острови Џонстонов Атол | Бејкеров Остров | Вејк | Кингмен | Мидвејски Острови | Наваса | Палмирски Атол | Хауленд | Џарвисов Остров