Албрехт (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Албрехт
Портрет на Албрехт, 1905 г.
Глава на Домот на Виртемберг
На престол2 октомври 1921 – 31 октомври 1939
ПретходникВилхелм II
НаследникФилип
Роден(а)23 декември 1865
Виена, Австриско Царство
Починал(а)31 октомври 1939 (возр. 73)
Алтсхаузен, Слободна Народна Држава Виртемберг, Германија
СопружникМаргарет Софи (Надвојвотката на Австрија)
Полно име
македонски: Албрехт Марија Александар Филип Џозеф
германски: Albrecht Maria Alexander Philipp Joseph
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФилип (војвода на Виртемберг)
МајкаМарија Тереза надвојвотка на Австрија
ВероисповедРимокатоличка црква

Албрехт (германски: Albrecht; 23 декември 1865 - 31 октомври 1939) — последниот наследник на Кралството Виртемберг, германски воен командант од Првата светска војна и глава на Домот на Виртемберг од 1921 година до неговата смрт.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Војводата Албрехт бил роден во Виена како најстарото дете на војводата Филип од Виртемберг и неговата сопруга надвојвотката Марија Тереза од Австрија, ќерка на надвојводата Алберт, војводата од Тешен.[1]

Албрехт влегол во армиите на Кралството Виртемберг и Германското Царство во 1883 година, брзо се искачил низ нејзините редови и станал наследник на тронот на Виртемберг.[1]

Во 1910 година, Албрехт присуствувал на погребот на Едвард VII.[2][3] Тој бил трет братучед на Марија од Тек, која била сопруга на кралот Џорџ V.

Прва светска војна[уреди | уреди извор]

Кога започнала Првата светска војна, VI инспекторатски корпус на војводата Албрехт бил создаден во 4-та армија,[4] со 123 баталјони. Бидејќи кралот Вилхелм II немал синови, Албрехт бил назначен за командант на армијата и бил поставен во Ардените, а Валтер фон Литвиц бил началник на неговиот штаб. Оваа војска тој ја водел до победа заедно со 5-тата армија на престолонаследникот Вилхелм во Битката кај Ардените во август 1914 година. за време на Битката кај Исер. Албрехт исто така командувал со германските сили за време на Втората битка кај Ипрес, каде што за прв пат бил употребен отровен гас во големи размери.[5]

Албрехт бил награден со орден за заслуги во август 1915 година и унапреден во генерал-фелдмаршал во август 1916 година. Новата армиска група војвода Албрехт била ставена под негова команда во февруари 1917 година и тој бил одговорен за јужниот сектор на Западниот фронт до примирјето.

Помеѓу двете светски војни[уреди | уреди извор]

Албрехт станал претпоставен наследник на Кралството Виртемберг по смртта на неговиот татко во октомври 1917 година, но поразот на Германското Царство во Првата светска војна и абдицирањето на неговиот братучед кралот Вилхелм II од Виртемберг по Германската револуција го спречиле некогаш да се искачи на престолот. Тој станал глава на Домот на Виртемберг по смртта на Вилхелм на 2 октомври 1921.

Албрехт починал во замокот Алтсхаузен. Неговиот син војводата Филип Албрехт го наследил на чело на Домот на Виртемберг.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Pawly 2003, p. 30.
  2. Tuchman 2014, p. 16.
  3. Hopkins 1910, p. 372.
  4. Pawly 2003, стр. 11.
  5. Zabecki 2014, стр. 1504.