Лудвиг III (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвиг III
Војвода на Виртемберг
На престол1568-1593
ПретходникКристоф
НаследникФридрих I
Роден(а)1 јануари 1554
Штутгарт
Починал(а)28 август 1593
Штутгарт
СопружнициДоротеа Урсула од Баден-Дурлах
Урсула од Велденц
Полно име
македонски: Лудвиг Побожниот
германски: Ludwig der Fromme
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоКристоф
МајкаАна Марија од Бранденбург-Ансбах

Лудвиг III (германски: Ludwig der Fromme; 1 јануари 1554, во Штутгарт – 28 август 1593, во Штутгарт) — војвода на Виртемберг од 1568 до неговата смрт.

Како единствениот преживеан син на Кристоф, војвода на Виртемберг, тој го наследил по неговата смрт на 28 декември 1568 година. Неговото владеење најпрво било под старателство на неговата мајка Ана Марија од Бранденбург-Ансбах, војводата Волфганг, гроф Палатин од Цвајбрикен и маркгравовите Џорџ Фридрих, Маркграв од Бранденбург-Ансбах и Карл II, Маркграв од Баден-Дурлах.

Не оставил потомци, а војводството преминало на неговиот брат Фридрих I.