Хајнрих (гроф на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Хајнрих
Гроф на Виртемберг-Монбелијар
На престол1473-1482
ПретходникЕберхард I
НаследникЕберхард II
Роден(а)7 септември 1448
Штутгарт
Починал(а)15 април 1519
Бад Урах
СопружнициЕлизабета од Цвајбрикен-Бич
Ева од Салм
Полно име
македонски: Хајнрих
германски: Heinrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоУлрих V
МајкаЕлизабета од Баварија-Ландшут

Хајнрих (германски: Heinrich; 7 септември 1448, во Штутгарт – 15 април 1519, во Урах) — гроф на Виртемберг-Монбелијар од 1473 до 1482 година.

Урахскиот договор од 1473 година му ја доделил грофовијата Монбелијар и другите поседи на Виртемберг на левиот брег на Рајна на Хајнрих. Во текот на спорот помеѓу војводата Чарлс Храбриот од Бургундија и царот Фридрих III, Чарлс го зел Хајнрих заробеник во 1474 година. Заробеништвото траело до 1477 година, а Хајнрих бил третиран многу лошо, наводно вклучувајќи и лажна егзекуција. По смртта на неговиот татко во 1480 година, Хајнрих го побарал поседот Виртемберг-Штутгарт. Тој не успеал и во Договорот од Рајхенвајер од 1482 година, му ја дал грофовијата Монбелијар на својот брат, Еберхард II.