Еберхард Лудвиг (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Еберхард Лудвиг
Војвода на Виртемберг
На престол1677-1733
ПретходникВилијам Лудвиг
НаследникКарл Александар
Роден(а)18 септември 1676
Штутгарт
Починал(а)31 октомври 1733
Лудвигсбург
СопружникЈохана Елизабет од Баден-Дурлах
Полно име
македонски: Еберхард Лудвиг
германски: Eberhard Ludwig
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоВилијам Лудвиг
МајкаМагдалена Сибила од Хесен-Дармштат

Еберхард Лудвиг (германски: Eberhard Ludwig; 18 септември 1676, во Штутгарт – 31 октомври 1733, во Лудвигсбург) — војвода на Виртемберг од 1692 до 1733 година.

За своето време, Еберхард Лудвиг бил многу толерантен владетел, вообичаено забележан од современите научници како „просветлен“. Не оставил преживеани потомци, и на тој начин главната линија исчезнала. Војводството преминало во огранокот Винентал.