Фридрих Карл (војвода на Виртемберг-Винентал)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Карл
Војвода на Виртемберг-Винентал
На престол1677-1697
НаследникКарл Александар
Роден(а)12 септември 1652
Штутгарт
Починал(а)20 декември 1697
Штутгарт
СопружнициЕлеонора Јулијана од Бранденбург-Ансбах
Полно име
македонски: Фридрих Карл
германски: Friedrich Karl
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЕберхард III
МајкаАна Катарина од Салм-Кирбург

Фридрих Карл (германски: Friedrich Karl; 12 септември 1652, во Штутгарт – 20 декември 1697, во Штутгарт) — војвода на новооснованата лоза Виртемберг-Винентал од 1677 до неговата смрт и регент на доенчето Еберхард Лудвиг.