Ѓорѓи I (гроф на Виртемберг-Мемпелгард)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓи I
Гроф на Виртемберг-Монбелијар
На престол1526-1534
ПретходникУлрих
НаследникУлрих
Гроф на Виртемберг-Монбелијар
На престол1553-1558
ПретходникКристоф
НаследникФридрих I
Роден(а)4 февруари 1498
Бад Урах
Починал(а)17 јули 1558
Киркел
СопружникБарбара од Хесен
Полно име
македонски: Ѓорѓи
германски: Georg
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоХенри
МајкаЕва од Салм

Ѓорѓи I (германски: Georg; 4 февруари 1498, во Урах – 17 јули 1558, во Киркел) — гроф на Виртемберг-Монбелијар од 1526 до 1534 и од 1553 до 1558.

Син на Хајнрих и внук на Еберхард II. Тој бил сменет од неговиот полубрат Улрих, а титулата му била вратена само под неговиот внук Кристоф.