Лудвиг I (гроф на Виртемберг-Урах)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвиг I
Гроф на Виртемберг
На престол1419-1442
ПретходникЕберхард IV
НаследникЕберхард V
Гроф на Виртемберг-Урах
На престол1442-1450
НаследникЛудвиг II
Роден(а)31 октомври 1412
Починал(а)23/24 септември 1450
СопружникМехтилд од Пфалц
Полно име
македонски: Лудвиг
германски: Ludwig
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЕберхард IV
МајкаХенриета од Мемпелгард

Лудвиг I (германски: Ludwig; 31 октомври 1412 – 23/24 септември 1450, во Урах) — гроф на Виртемберг, кој владеел од 1419 до 1450 година. Тој бил син на грофот Еберхард IV и Хенриета од Мемпелгард.

По смртта на неговиот татко, грофот Еберхард IV, тој и неговиот брат Улрих V биле ставени под туторство од 1419 до 1426 година. Покрај неговата мајка Хенриета, ова старателство било извршено од официјални лица, таканаречениот Regentschaftsrat (Регентски совет).

По неговото полнолетство, Лудвиг владеел во Виртемберг од 1426 година. Прво владеел сам, а подоцна, почнувајќи од 1433 година, заедно со неговиот брат Улрих V. Лудвиг бил во брак со Мехтилд од Пфалц. Свадбата била прославена на 21 октомври 1436 година во Штутгарт. По венчавката на Улрих со Маргарет фон Клив, двајцата браќа се договориле за поделба на Виртемберг. Ова првично било ограничено на четири години, но станало трајно со Договорот од Ниртинген, потпишан на 23 јануари 1442 година.

Лудвиг го добил делот на Урах со териториите на југ и запад од грофовијата, вклучувајќи ги и териториите во Алзас. По смртта на Хенриета во 1444 година, Лудвиг го добил и Монбелијар. Лудвиг го преуредил Урах во негова резиденција и спроведувал активна политика за зајакнување на манастирите на својата територија.

Тој се обидел повеќе да го усогласи Виртемберг со династиите Вителсбах и Хабсбург. На пример, го поддржувал војводата Албрехт VI од Австрија во неговата борба против Стариот Швајцарски Сојуз.

Умрел во 1450 година како последица на чумата.