Лудвиг II (гроф на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвиг II
Гроф на Виртемберг
На престол1158-1181
ПретходникЛудвиг I
НаследникХартман
Роден(а)1137
Починал(а)1181
СопружникВилибирг од Кирхберг
ДецаХартман
Лудвиг III
Полно име
македонски: Лудвиг
германски: Ludwig
ДинастијаДинастија Виртемберг

Лудвиг II (германски: Ludwig; 1137 – 1181) — гроф на Виртемберг. Тој владеел од 1158 до 1181 година. Бил оженет со Вилибирг (1142–1179), ќерка на Хартман III, гроф од Кирхберг и имал 2 сина: