Вилхелм II (Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилхелм II
Портрет на Вилхелм II
Крал на Виртемберг
На престол6 октомври 1891 – 30 ноември 1918
ПретходникКарл I
НаследникМонархијата е укината
Роден(а)25 февруари 1848
Трептов ан дер Рега, Кралство Прусија
Починал(а)2 октомври 1921 (возр. 73)
Бебенхаузен, Вајмарска Република
СопружникПринцеза Марија од Валдек и Пирмонт
Шарлот од Шаумбург-Липе
Полно име
македонски: Вилхелм Карл Пол Хајнрих Фридрих
германски: Wilhelm Karl Paul Heinrich Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоПринц Фридрих од Виртемберг
МајкаПринцеза Катерина од Виртемберг
ВероисповедЛутеранство

Вилхелм II (германски: Wilhelm II; 25 февруари 1848 - 2 октомври 1921) — последниот крал на Виртемберг. Тој владеел од 6 октомври 1891 година до распуштањето на кралството на 30 ноември 1918 година. Тој исто така бил последниот германски владетел кој абдицирал во пресрет на Ноемвриската револуција од 1918.