Ѓорѓи II (војвода на Виртемберг-Монтбелијар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Ѓорѓи II
Војвода на Виртемберг-Монбелијар
На престол1662-1699
ПретходникЛеополд Фридрих
НаследникЛеополд Еберхард
Роден(а)5 октомври 1626
Монбелијар
Починал(а)1 јуни 1699
Монбелијар
СопружникАна од Колињи
Полно име
македонски: Ѓорѓи
германски: Georg
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЛуис Фридрих
МајкаАна Елеонора од Насау-Вајлбург-Сарбрикен

Ѓорѓи II (германски: Georg; 5 октомври 1626, во Монбелијар – 1 јуни 1699, во Монбелијар) — војвода на Виртемберг-Монбелијар од 1662 до 1699 година.