Фридрих Ахил (војвода на Виртемберг-Нојенштад)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Ахил
Војвода на Виртемберг-Нојенштад
На престол1617-1631
ПретходникЈован Фридрих
НаследникНикој. Гранката прекинала до војводата Фридрих во 1649 година
Роден(а)5 мај 1591
Починал(а)30 декември 1631
Полно име
македонски: Фридрих Ахил
германски: Friedrich Achilles
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих I
МајкаСибила од Анхалт

Фридрих Ахил (германски: Friedrich Achilles; 5 мај 1591 – 30 декември 1631) — првиот војвода на Виртемберг-Нојенштад од 1617 до 1631 година.