Фридрих Август (војвода на Виртемберг-Нојенштад)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих Август
Војвода на Виртемберг-Нојенштад
На престол1682-1716
ПретходникФридрих
НаследникКарл Рудолф
Роден(а)12 март 1654
Нојенштат на Кохер
Починал(а)6 август 1716
Гохсхајм
СопружникАлбертин Софи Естер од Еберштајн
Полно име
македонски: Фридрих Август
германски: Friedrich Augustus
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих
МајкаКлара Аугуста од Бранзвик-Линебург

Фридрих Август (германски: Friedrich Augustus; 12 март 1654, во Нојенштат на Кохер – 6 август 1716, во Гохсхајм) — војвода од Виртемберг и војвода од Виртемберг-Нојенштад.