Улрих I (гроф на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Улрих I
Гроф на Виртемберг
На престол1241-1265
ПретходникЛудвиг III
НаследникУлрих II
Роден(а)1226
Починал(а)25 февруари 1265
СопружнициМехтилд од Баден
Агнеса од Шлезиен-Лигниц
ДецаУлрих II
Еберхард I
Полно име
македонски: Улрих
германски: Ulrich
ДинастијаДинастија Виртемберг

Улрих I познат како Улрих I Основачот (германски: Ulrich der Stifter; 1226 – 25 февруари 1265) — гроф на Виртемберг. Тој владеел од 1241 до 1265 година.

Историчарот Хансмартин Декер Хауф го означил Улрих како син на Херман од Виртемберг и Ирменгард од Ултен. Херман, за кој многу малку се знае, веројатно е син на Хартман, грофот на Виртемберг.

Бил двапати женет. Од бракот со Мехтилд од Баден, ќерка на Херман V, имал две ќерки и еден син, кој го наследил како Улрих II. Од неговиот втор брак со Агнеса од Шлезиен-Лигниц, тој имал уште еден син, Еберхард I, а можеби и уште една ќерка.