Лудвиг Евгениј (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвиг Евгениј
Војвода на Виртемберг
На престол24 октомври 1793 – 20 мај 1795
ПретходникКарл Евгениј
НаследникФридрих II Евгениј
Роден(а)6 јануари 1731
Франкфурт на Мајна
Починал(а)20 мај 1795
Лудвигсбург
СопружникСофија Албертин
Полно име
македонски: Лудвиг Евгениј
германски: Ludwig Eugen
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоКарл Александар
МајкаМари Огист од Турн Франкфурт на Мајна

Лудвиг Евгениј (германски: Ludwig Eugen; 6 јануари 1731, во Франкфурт – 20 мај 1795, во Лудвигсбург) — војвода на Виртемберг од 24 октомври 1793 година до неговата смрт.