Леополд Фридрих (војвода на Виртемберг-Монтбелијар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Леополд Фридрих
Војвода на Виртемберг-Монбелијар
На престол1631-1662
ПретходникЛуис Фридрих
НаследникЃорѓи II
Роден(а)30 мај 1624
Монбелијар
Починал(а)15 јуни 1662
Монбелијар
СопружникСибила од Виртемберг
Полно име
македонски: Леополд Фридрих
германски: Leopold Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоЛуис Фридрих
МајкаЕлизабет Магдалена од Хесен-Дармштат

Леополд Фридрих (германски: Leopold Friedrich; 30 мај 1624, во Монбелијар – 15 јуни 1662, во Монбелијар) — војвода на Виртемберг-Монбелијар од 1640 до 1662.

Се оженил со Сибила, најмладата ќерка на војводата Јован Фридрих од Виртемберг. Немал деца.

Починал во 1662 година, а го наследил неговиот полубрат Ѓорѓи II.