Вилхелм I (Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Вилхелм I
Портрет на Вилхелм I
Крал на Виртемберг
На престол30 октомври 1816 – 25 јуни 1864
ПретходникФридрих I
НаследникКарл I
Роден(а)27 септември 1781
Лубин, Кралство Прусија
Починал(а)25 јуни 1864 (возр. 82)
Штутгарт, Кралство Виртемберг
Почивалиште
СопружникКаролина Аугуста од Баварија (в. 1808; р. 1814)
Катерина Павловна од Русија (в. 1816; п. 1819)
Полин Тереза од Виртемберг
 (в. 1820)
Полно име
македонски: Фридрих Вилхелм Карл
германски: Friedrich Wilhelm Karl
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих I
МајкаВојвотка Аугуста од Бранзвик-Волфенбител
ВероисповедЛутеранство

Вилхелм I (германски: Friedrich Wilhelm Karl; 27 септември 1781 година – 25 јуни 1864 година) — крал на Виртемберг од 30 октомври 1816 година до неговата смрт.

По пристапувањето на Вилхелм, Кралството Виртемберг претрпело неуспех на културите и глад во „Годината без лето“, во 1816 година. Откако ја презел функцијата, тој иницирал широки реформи, што резултирале со одобрување на сталежите на Виртемберг на устав на 25 септември 1819 година. Во неговото 48-годишно владеење, кралството се сменило од она што било создадено од различни деноминациски кнежевства и хетерогена земјоделска земја, во уставна држава со заеднички идентитет и добро организирано управување.

Покрај неговата успешна внатрешна политика, тој во текот на неговото владеење водел и амбиција фокусирана на германската и европската надворешна политика. Заедно со големите сили на Прусија и Австрија, тој ја замислил третата голема германска сила во форма на Баварија, Саксонија, Хановер и Виртемберг. Иако овој план никогаш не успеал, тој обезбедил конзистентна, кохерентна и насочена политика за време на неговото владеење.

Вилхелм бил единствениот германски монарх кој бил принуден да го признае Уставот на Франкфурт од 1848 година. По неуспехот на Мартовската револуција од 1848 година, тој водел ресторативна политика што му се спротивставувала на неговиот либерален имиџ од пред револуцијата. Починал во 1864 година во замокот Розенштајн во Бад Канштат и е погребан во мавзолејот во Виртемберг.