Силвиј II Фридрих (војвода на Виртемберг-Оелс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Силвиј II Фридрих
Војвода на Виртемберг-Оелс
На престол1664-1697
ПретходникСилвиј I Нимрод
НаследникКристијан Улрих I
Роден(а)21 февруари 1651
Олешница
Починал(а)3 јуни 1697
Олешница
СопружникЕлеонора Шарлот од Виртемберг-Монбелјард
Полно име
македонски: Силвиј Фридрих
германски: Silvius Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоСилвиј I Нимрод
МајкаЕлизабет Мари, војвотката од Оелс

Силвиј II Фридрих (германски: Silvius Friedrich; 21 февруари 1651, во Олешница – 3 јуни 1697, во Олешница) — војвода на Виртемберг-Оелс.