Карл Фридрих II (војвода на Виртемберг-Оелс)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Карл Фридрих II
Војвода на Виртемберг-Оелс
На престол1704-1744
ПретходникКристијан Улрих I
НаследникКарл Кристијан Ердман
Роден(а)7 февруари 1690
Мерзебург
Починал(а)14 декември 1761
Олешница
СопружникСибила Шарлот Џулијан од Виртемберг-Вајлтинген
Полно име
македонски: Карл Фридрих
германски: Karl Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоКристијан Улрих I
МајкаСибила Марија од Саксо-Мерзебург

Карл Фридрих II (германски: Karl Friedrich; 7 февруари 1690, во Мерзебург – 14 декември 1761, во Олешница) — војвода на Виртемберг-Оелс.

Во 1744 година абдицирал во корист на неговиот внук, Карл Кристијан Ердман. Немал потомци.