Лудвиг I (гроф на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвиг I
Гроф на Виртемберг
На престол1143-1158
ПретходникКонрад II
НаследникЛудвиг II
Роден(а)1098
Починал(а)1158
Полно име
македонски: Лудвиг
германски: Ludwig
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоКонрад II
МајкаХаделвиг

Лудвиг I (германски: Ludwig I; 1098 – 1158) — гроф на Виртемберг. Тој владеел од 1143 до 1158 година како трет владетел на Виртемберг. Служел како како член на судот на царот Конрад III и царот Фридрих I Барбароса. Се претпоставува дека Лудвиг I бил син на Конрад II и неговата сопруга Хаделвиг. Се претпоставува дека бил застапник на манастирот Денкендорф.