Лудвиг Фридрих (војвода на Виртемберг-Монтбелијар)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лудвиг Фридрих
Војвода на Виртемберг-Монбелијар
На престол1617-1631
ПретходникЈован Фридрих
НаследникЛеополд Фридрих
Роден(а)29 јануари 1586
Монбелијар
Починал(а)26 јануари 1631
Монбелијар
СопружникЕлизабет Магдалена од Хесен-Дармштат
Ана Елеонора од Насау-Вајлбург-Сарбрикен
Полно име
македонски: Лудвиг Фридрих
германски: Ludwig Friedrich
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоФридрих I
МајкаСибила од Анхалт

Лудвиг Фридрих (германски: Ludwig Friedrich; 29 јануари 1586, во Монбелијар – 26 јануари 1631, во Монбелијар) — основач на кадетската линија на Домот на Виртемберг, позната како Виртемберг-Монтбелјар и војвода на Виртемберг-Монтбелијар од 1617 до 1631.

Лудвиг Фридрих од Виртемберг се родил во замокот Монбелијар како петто дете и втор син на војводата Фридрих I од Виртемберг и принцезата Сибила од Анхалт.