Фридрих II Евгениј (војвода на Виртемберг)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фридрих II Евгениј
Војвода на Виртемберг
На престол20 мај 1795 – 23 декември 1797
ПретходникЛудвиг Евгениј
НаследникФридрих III
Роден(а)21 јануари 1732
Штутгарт
Починал(а)23 декември 1797
Хоенхајм
СопружникФридерике од Бранденбург-Швед
Полно име
македонски: Фридрих Евгениј
германски: Friedrich Eugen
ДинастијаДинастија Виртемберг
ТаткоКарл Александар
МајкаМари Огист од Турн Франкфурт на Мајна

Фридрих II Евгениј (германски: Friedrich Eugen; 21 јануари 1732, во Штутгарт – 23 декември 1797, во Хоенхајм) — војвода на Виртемберг од 20 мај 1795 година до неговата смрт.